fbpx
איך לבחור חבילת אחסון

איך לבחור חבילת אחסון

לבחור חבילת אחסון זאת משימה לא כל כך פשוטה. בעלי אתרים רוצים את השורה התחתונה – אתר מאובטח, מהיר ובמחיר סביר, אבל חבילות האחסון נמדדות בפרמטרים שלא כל כך ברורים ובמקרים רבים כדי ללכת על בטוח, בעלי אתרים משלמים על חבילות גדולות מדי שלא לצורך.

במאמר זה נסביר בקצרה את המפרט המופיע בחבילות אחסון בשרת שיתופי ונספר על הדברים שכדאי לשים לב אליהם בבחירת חברת אחסון וחבילת אחסון.

למידע אודות אחסון VPS הקלק כאן.

תעודת SSL, מה זה ולמה צריך את זה?

בגוגל ממליצים לאבטח את האתר עם HTTPS או במילים אחרות להוסיף תעודת SSL לאתר. SSL הם ראשי תיבות של Secured Sockets Layer וזו שכבה שמצפינה את המידע שעובר בין השרת שמגיש את האתר שלכם למי שגולש בו.

יש כמה רמות לתעודות SSL אבל כולן מצפינות את המידע ומבטיחות "גלישה בטוחה". את התעודה ניתן להפיק אצל רשות אישורים (CA) בחינם ל־90 יום או בעלות סמלית של כ־10$ לשנה.

את תעודת ה- SSL יש לחדש כל תקופה.

השימוש בתעודת SSL חשוב מאד לאבטחת האתר ולדרוג שלו בגוגל.

הלקוחות שלנו בג'טנט נהנים מתעודת SSL ללא עלות, חידוש התעודה נעשה אוטומטית על ידי המערכות שלנו ללא צורך בהתערבות הלקוח.

שטח אחסון

נפח דיסק/שטח אחסון – נמדד בנפח (בייטס bytes). בבחירת חבילת האחסון יש לוודא שהנפח המוקצה לאתר שלכם גדול במעט מנפח האתר שלכם. אם הנפח של חבילת האחסון גדול משמעותית מהנפח שאתם צריכים אתם כנראה תשלמו יותר ותקבלו חבילת אחסון שאינה מתאימה לכם.

רוצים לדעת כמה נפח האתר שלכם צריך? בדקו מה גודל התיקיה שמכילה את קבצי האתר.

במידה ואתם מעלים תכנים לאתר באופן שוטף, יש לבדוק מדי פעם את ניצול המשאב. הלקוחות של ג'טנט נהנים מקבלת התראות כאשר מתקרבים לניצול של המוקצה.

מבטיחים לכם נפח ללא הגבלה? בעייתי מאד. קודם כל, לשרת עצמו יש את מגבלת הנפח שלו, ז"א שהוא לא יכול לספק נפח בלי הגבלה. בנוסף, חבילת האחסון נמצאת בשרת שיתופי, אם כל החבילות מקבלות "נפח ללא הגבלה" המשמעות היא תחרות בין כל האתרים שמאוחסנים בשרת על המשאב הזה.

בחבילות רבות תראו SSD ליד שטח האחסון. SSD מתייחס לסוג ההארדיסק. SSD מהיר בהרבה מה־HDD הסטנדרטי וישפיע מאוד על זמן טעינת אתרכם.

תעבורה חודשית / רוחב פס

תעבורה חודשית נמדדת בנפח (בייטס bytes). בפשטות, התעבורה החודשית מודדת את מספר הביקורים בדפים השונים באתרכם במשך חודש. אם צפויה תנועה רבה לאתר שלכם תצטרכו הקצאה יחסית גבוהה של המשאב.

הנפח של התעבורה החודשית שאתר צורך מושפע כמובן גם מהתוכן שיש באתר. למשל ביקור אחד בדף אינטרנט שיש בו הרבה תמונות וסרטונים יצרוך הרבה יותר תעבורה מביקור בדף אינטרנט שיש בו רק טקסט.

במידה והאתר שלכם מנצל את כל התעבורה החודשית לפני סוף החודש, ההתנהגות תלויה במדיניות של חברת האחסון – יהיו כאלו שיורידו את האתר שלכם עד סוף החודש או עד שתקנו תוספת של המשאב, יהיו כאלו שיצרו אתכם קשר מבעוד מועד ויתריעו על המצב ויהיו כאלו שיגדילו את המשאב בצורה נקודתית.

בניגוד לשטח האחסון, משאב התעבורה החודשית כמעט ואינו מוגבל בשרת עצמו ולכן חבילות אחסון רבות מציעות "תעבורה חודשית ללא הגבלה". הגיוני להניח שגם אם לכל האתרים שמאוחסנים באותו שרת תיהיה תעבורה חודשית ללא הגבלה הדבר לא יפגע בתעבורה לאתר שלכם.

אצלנו בג'טנט, אנו מגבילים את התעבורה החודשית המוקצית לכל חבילה וזאת על מנת להמנע ממקרה קצה שבו לא נוכל לעמוד בהתחייבות זו. ההגבלה הניתנת לכל חבילה היא גבוהה מאד (5GB לחבילה הקטנה ו- 100GB לחבילה הגדולה), בנוסף, אם באופן חד פעמי חבילת אחסון מגיעה לתקרה של התעבורה החודשית לפני סוף החודש אנו מגדילים את ההקצאה ומיידעים את הלקוח, ללא תוספת תשלום.

זכרון

תאמינו או לא, גם זכרון נמדד בבייטים, bytes.

נפח הזכרון מתייחס לכמה גולשים יכולים לגלוש באתרכם בו זמנית מבלי שמהירות הגלישה תפגע. בפשטות –

כדי להגיש דף אינטרנט למישהו שגולש באתר השרת צריך תחילה להעביר אותו לזכרון ולמעבד לשבריר שניה. המעבד מעבד את הקובץ שנמצא בזכרון ואז הקובץ מועבר לדפדפן של הגולש ונמחק מהזכרון. זאת אומרת שהזכרון הוא מעין תחנת ביניים ובו מעובדות הבקשות של הגולש. ככל שיותר אנשים גולשים באתרכם בו-זמנית, תצטרכו נפח גדול שיותר של זכרון כך שהבקשות יעובדו במקביל ולא יחכו בתור עד שיתפנה מקום בזכרון.

כמובן שישנו קשר ישיר בין צריכת התעבורה לשימוש בזכרון וחשבו שתיהיה התאמה ביניהם.

חבילות אחסון רבות לא מפרטות את ההקצאה של המשאב לחבילה וחשוב לוודא מראש כמה זכרון האתר יקבל. בחבילה הקטנה היותר שלנו יש הקצאה של 1GB וזה אמור להיות מספיק בהחלט לדפי נחיתה ולאתרים קטנים. בחבילה הגדולה ביותר שלנו אנו מציעים 3GB זכרון.

כבר יש ברשותכם חבילת אחסון? בדקו עם חברת האחסון היכן אתם יכולים לראות את רמת ניצול המשאבים.

גיבויים

אחד השירותים הנלווים החשובים ביותר באחסון היא האפשרות ליצור ולשמור גיבויים. אם קרה ופרצו לכם לאתר או שכתוצאה מעדכון או שינוי שעשיתם האתר שלכם מפסיק לעבוד, סופר חשוב לוודא שיש לאתר גיבויים מהתקופה האחרונה.

ישנן חברות אחסון שמספקות את היכולת ליצור גיבויים לפי דרישה. ז"א שבכל פעם שתרצו לייצר גיבוי תוכלו להכנס למערכת ולייצר גיבוי.

חברות רבות, ביניהן ג'טנט, מספקות מערכת גיבויים אוטומטית. מערכת גיבויים אוטומטית מייצרת גיבוי לאתר בכל פרק זמן מוגדר ושומרת את הגיבוי האחרון או כמה גיבויים אחרונים. אצלנו בג'טנט מערכת הגיבויים האוטומטית מיירת גיבוי יומי ושומרת 30 גיבויים אחרונים של האתר.

דבר נוסף שחשוב לבדוק הוא היכן הגיבויים שמורים. אם חלילה פרצו לשרת שבו האתר מאוחסן והגיבויים שמורים על אותו שרת, הכל אבוד. אצלנו בג'טנט הגיבויים שמורים על שרת אחר וניתן לגשת אליהם דרך ממשק הניהול של חבילת האחסון.

שרות לקוחות

לפני רכישת חבילת אחסון, חשוב מאד לבדוק מהי מדיניות שירות הלקוחות של החברה. נכון, ככל הנראה שבשוטף לא תצטרכו לפנות לשרות הלקוחות של חברת האחסון, אבל כשתצטרכו אותם זה כנראה יהיה דחוף – פתאום יש האטה משמעותית בגלישה באתר ואתם רוצים להבין למה, צוות הפיתוח שלכם רוצה להעלות גרסה חדשה לאוויר ואתם צריכים גיבוי ולא יודעים מהיכן לשלוף אותו, קיבלתם התראה שהדומיין שלכם פג ואין לכם מושג מה לעשות עם זה ואולי פשוט קניתם אחסון ואתם צריכים עזרה עם העלאת האתר לאוויר וחיבור הדומיין.

חשוב מאד לבדוק האם יש מענה מקצועי ואדיב מצד נציגי החברה, האם הם זמינים בטלפון והאם ישנם ערוצים נוספים בהם אפשר לפנות לחברה ולקבל מענה מהיר. בנוסף – סופר חשוב לבדוק האם ישנה תמיכת חירום ומוקד אליו ניתן לפנות מעבר לשעות פעילות המשרד.

בג'טנט אנו חושבים ששרות לקוחות הוא חלק בלתי נפרד מהמוצר עצמו. שירות הלקוחות שלנו כולל תמיכה בשלבי העלאת האתר לאוויר, עזרה בבחירת החבילה שמתאימה לכם, עזרה בהעברת הדומיין ועוד. במהלך היום תוכלו ליצור עמנו קשר בטלפון, בצ'ט באימייל ואפילו בווטסאפ. בנוסף, ישנו מוקד חירום שזמין 24/7 למקרים דחופים.

מחירים, מדיניות תשלום וביטולים

חלק מבעלי העסקים מעדיפים תשלום חודשי ואילו אחרים מעדיפים תשלום שנתי. חשוב מאד לבדוק האם מדיניות התשלום של חברת האחסון מתאימה להעדפותיכם והאם ישנו החזר יחסי על תקופה במידה והחלטתם לעזוב.

בקרוב נפרסם מאמר בנושא מהירות האתר.

על הכותב
יואב ברס
מנהל מערכת שרתים וכתב טכני בצוות ההדרכה של Jetnet.